10 05 2011

'1923 vizyonu olmayanların 2023’ten haberi olmaz'

'1923 vizyonu olmayanların 2023’ten haberi olmaz'
T24 - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ı, “Recep Bey’in yeni merakı kaset izlemek ve onu kullanmak. Yasadışı olaylara sarılmayınız. İnsanda ahlak, yasalara uymak gibi bir erdem olur. Eğer bir yerde yasadışı işlemler yapılıyorsa, bir yerlerde telefonlar dinleniyorsa onun sorumlusu sensin ey Recep. Niye bunlara izin veriyorsun?” diye eleştirdi.   

CHP lideri AKP'nin  'hedef 2023'adlı kampanyası için de, 'Hedefimiz 2023 diyorlar. 1923 vizyonu olmayanların 2023 vizyonu olabilir mi' dedi.

Kılıçdaroğlu, dün Niğde’de yaptığı mitingde özetle şunları söyledi:


'1923 vizyonu olmayanların 2023’ten haberi olmaz' 

Hükümetin, “Hedefimiz 2023” dediğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, 1923’ü bilmeyenlerin 2023’ten haberi olmayacağını söyledi. Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Hedefimiz 2023 diyorlar. 1923 vizyonu olmayanların 2023 vizyonu olabilir mi? 1923’ü bilmeyenlerin 2023’ten haberi olmaz. 12 milyon 815 bin yoksulumuz var ama ne diyorlar? ‘İstikrar sürsün’ diyorlar, ‘yoksulluk devam etsin’ diyorlar, bunu kabul edecek misiniz? 


'ABD’den destek istemeyiz'

Biz öyle gidip birilerinin dizinin dibine çökmeyiz. Kapı kapı dolaşıp, Amerika’dan destek istemeyiz. Recep Bey’e göre kamyoncuların hiçbir derdi yok. Dolar ütülüyorlar, cepleri para dolu. AKP iktidarında taşımacılık belgesi 11.5 milyar, kamyon 6 milyar lira.

Bakmayın efelenmelerine, onlardan fitil fitil soracağım hesabını. 1 milyon 700 bin öğrencinin umudunu söndüreceksin. Hâlâ kendini başbakan değil büyükşehir belediye başkanı sanıyorsun. Recep Bey’in şifresini buldum. 12 Haziran 2011 yazın, iktidar cebinize gelsin. 1 milyon 700 bin çocuğumuzun umudunu söndüren bir iktidar varsa, bir sınav yapmayı bile beceremeyen bu ülkeyi yönetebilir mi? Kopya yoksa, şifre niye var?


‘Yürütme’nin başıymış

Oy pusulasını 12 milyona basıyorlar. Birisi ‘İnsaf kardeşim 12 milyona kağıt mı basılır’ diyor, itiraz ediyor. İkinci ihale 900 bin lira. Tam 13 kat fark. Hortuma bakın. AKP Genel Merkezi’ne bağlanan o hortumları kesmezsem bana da Kemal demesinler. 

‘Yürüttüğün yeter’ demiştim. Dava açıyor. O mahkemeye, onun iktidarı döneminde yapılan yolsuzluklardan bir dağ oluşturacağım. Onun boyunu aşacak yolsuzluk dosyaları. Hakkını yemeyelim ‘Ben yürütmenin başıyım’ demişti. Doğru söylüyor. 


'Pankarttaki şiiri okudu'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan’la ilgili pankartların dikkat çektiği Niğde mitinginde coşkulu bir kalabalığa seslendi. Miting alanındaki Kazım Bükülmez isimli halk ozanının “Emekliyim ben açım / AKP geldi açıldı kıçım / Ağzımda diş kalmadı / Başımda döküldü saçım” yazılı pankartı okuyan Kılıçdaroğlu, “Bükülmez ozan böyle diyor ama Recep Bey’e göre emeklilerin durumu çok iyi” dedi.  


Ak Parti’lileri ziyarete devam 

Kılıçdaroğlu, önceki gün İstanbul Fatih ve Bayrampaşa’da Ak Parti seçim irtibat bürolarına yaptığı ziyaretin ardından dün de Niğde’nin Bahçeli Beldesi’nde Ak Parti belde teşkilatını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu Niğde’nin Bor ilçesindeki huzurevi ziyaretinden sonra Kemerhisar ve Bahçeli beldelerinde halkla buluştu. Kılıçdaroğlu yol üzerindeki Ak Parti Bahçeli Belde Teşkilatı önünde parti otobüsünü durdurarak otobüsten indi. Burada alkışlarla karşılanan Kılıçdaroğlu Ak Parti bürosunda bulunanlarla da tek tek tokalaştı.


Annelere karanfil

CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, dün partisinin ikinci sıra adayı Alaattin Fitoz ve diğer partililerle birlikte Yalova’nın Cumhuriyet ve Gazipaşa Caddeleri’nde, kadınlara karanfil vererek Anneler Günü’nü kutladı. Vatandaşlarla tek tek selamlaşarak sohbet eden İnce, karşılaştığı küçük çocuklara da ‘Annenize hediye edersiniz’, genç kızlara da ‘Geleceğin anne adaylarısınız’ diyerek karanfil verdi.
 
Kılıçdaroğlu: Çiftçilerin elektrik borcu sınıflanacak
T24 - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları halinde çiftçinin elektrik borçlarını tümüyle sıfırlayacaklarını söyledi.
 

Kılıçdaroğlu, partisi tarafından Niğde'de hükümet meydanında düzenlenen mitingde halka hitap etti.


Miting alanında ''Başbakan Kılıçdaroğlu'' sloganlarıyla karşılanan Kılıçdaroğlu, sloganlara, ''Halkın desteğiyle başbakan da olacağız, bu ülkeyi AKP hükümetinden kurtaracağız'' dedi.


Konuşmasında hükümeti eleştiren Kılıçdaroğlu, ''Onlar ülkeyi yönetmiyor, onlar nasıl köşeyi döneriz onun hesabını yapıyorlar'' diye konuştu.


Ülkede tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenlerden hesap soracaklarını belirten Kılıçdaroğlu, ''Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenlerden hesap sormayacak mıyız? Onlardan bunun hesabını fitil fitil soracağız. Çiftçinin, esnafın hakkını yiyeceksin, sonra ben ülkeyi yönetiyorum diyeceksin. Hala kendini İstanbul belediye başkanı sanıyorsun'' dedi.


Hükümetin, ''Hedefimiz 2023'' dediğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, 1923'ü bilmeyenlerin 2023'ten haberi olmayacağını söyledi.


Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:


''Hedefimiz 2023 diyorlar. 1923 vizyonu olmayanların 2023 vizyonu olabilir mi? 1923'ü bilmeyenlerin 2023'ten haberi olmaz. 12 milyon 815 bin yoksulumuz var ama ne diyorlar? 'İstikrar sürsün' diyorlar, 'yoksulluk devam etsin' diyorlar, bunu kabul edecek misiniz? Hiçbir çocuk yatağa aç girmesin, diyoruz. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünün raporuna göre, her on çocuktan biri aç. 'İstikrar sürsün' diyor. Senin istikrarın devam ediyor, millette istikrar mı kaldı.''


İktidara gelmeleri halinde çiftçinin elektrik borçlarını tümüyle sıfırlayacaklarını, bu konuda söz verdiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, ''Barış getirmişler, faizleri biraz düşüreceklermiş, çiftçi borçlarını ödeyecekmiş... Patates ekmeyi yasaklamışsın çiftçi borcunu nasıl ödeyecek? Size bir sözüm var; elektrik borçlarını tümüyle sıfırlayacağım. Bunu Niğde'den ilk kez açıklıyorum. Çiftçinin borcu sıfırlanacak, elektrik borcu kalmayacak'' dedi.


Bugünün Anneler Günü olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, bütün annelerin elini öptüğünü ve onların gününü kutladığını dile getirdi.


Bütün annelerin kutsal olduğunu ve başlarının üzerinde yeri olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, Samsun'da 2.5 aylık Kübra  bebeğin açlıktan öldüğünü öne sürerek, ''4 çocuğuna sabah kahvaltısı veremedi diye bir anne intihar etti. İşte 21. yüzyılın Türkiye'si bu'' diye konuştu.


Askerlik süresini 15 aydan 9 aya, daha sonra da kademeli olarak indireceklerini belirten Kılıçdaroğlu, ''Biz bunu söylerken, 'memleketi kim koruyacak' diyor. Senin oğlun 21 günlük askere giderken hiç aklına geldi mi, bu memleketi kim koruyacak diye'' dedi.


Niğde'de yurt sorunu olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, en geç iki yıl içinde yurt sorununu çözeceğine söz verdiğini ve yurtsuz öğrenci kalmayacağını ifade etti.
 

Kılıçdaroğlu’nun en sevdiği slogan: Şifreci Tayyip

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “YGS’deki şifre skandalıyla 1 milyon 715 bin gencin umudunu söndüren iktidarın ülkeyi yönetemeyeceğini” söyledi. Kılıçdaroğlu, en sevdiği sloganı da açıkladı: “Şifreci Tayyip”.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, beraberinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil ve İstanbul ikinci bölge milletvekili adaylarıyla Bayrampaşa Yıldırım Mahallesi Meydanı'na geldi.

Yol boyunca halkı selamlayan Kılıçdaroğlu, Fatih ilçesinde, AK Parti'nin Seyitömer Seçim İrtibat Bürosunda görev yapanlara da kırmızı gül verdi.

Bayrampaşa'da ellerinde CHP bayraklarıyla ''Başbakan Kemal'' sloganı atan partililer, ''YGS yaz, 2222'ye gönder, şifreler cebine gelsin'', ''Cumhuriyet değil, AKP iktidarı yıkılacak'', ''İkinci Kemal hoş geldin'', ''Sayın Başbakan Türkiye nalbant dükkanı mı ki çırak, kalfa, ustalıkla yöneteceksin'', ''Herkes için her şey için CHP'' yazılı pankartlar açtı.

Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'nin iktidara geldiğinde yolsuzlukla mücadele edeceğini söylediğini ifade ederek, partililere ''Yolsuzlukla mücadele ettiğine inanıyor musunuz'' diye sordu. ''Hayır'' şeklinde yanıt verilmesi üzerine Kılıçdaroğlu, ''Zaten kimse inanmıyor. Onlar dünyalıklarını yaptılar, şimdi yandaşlarını zengin etmek için çalışıyorlar. Bizim için yandaş yok, vatandaş var'' dedi.

Kimsenin, hükümetin özgürlükleri getirdiğine ve yasakları kaldırdığına inanmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, ''Vatandaş cep telefonu ile konuşmaktan korkuyor, 'acaba beni dinlerler mi?' diye. Bu Hükümet, telekulak hükümeti, halkın özel hayatını merak ediyor, belden aşağı uğraşmayı çok seviyor. Niye ilgi alanları budur, samimi söylüyorum anlamış değilim. Vatandaşın derdi var, onunla uğraş. Telekulak hükümeti dikmiş kulağını; millet ne konuşuyor? Bundan sonra derdiniz varsa telefonla arkadaşlarınıza anlatın, belki Recep Bey'in kulağına gider'' diye konuştu.

Hükümetin ülkeyi iyi yönetemediğini öne süren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Allah aşkına 1 milyon 715 bin çocuğumuzun umutlarını söndüren, umutlarıyla oynayan bir siyasal iktidar, sınav yapma becerisini gösteremeyen iktidar, ülkeyi sağlıklı yönetebilir mi? Ben de biliyorum yönetemez. En beğendiğim slogan, 'Şifreci Tayyip.' Bakın ne diyor? 'Efendim baktık, şifre var ama kopya çeken yok' diyor. Güler misin ağlar mısın? 1 milyon 715 bin çocuğumuzun annelerine sesleniyorum; yemediniz yedirdiniz, giymediniz giydirdiniz, okula götürdünüz, eve getirdiniz, emek harcadınız, dershaneye gönderdiniz. Üniversiteyi kazansın, bizden daha iyi yaşasın diye umut beslediniz. Bunlar çocukların umutlarını mahvettiler. Bu çocuklar bir demokraside olması gerekeni yaptılar, ellerine pankart aldılar, uğradıkları haksızlığı protesto ettiler. Recep Bey, 'ben istersem karşılarına 5-10 bin genç çıkarırım' dedi. Demokrasi kafasına bakın. Çocuklar hak arıyorlar, bir dinle bakalım, bunların derdi ne ama neyi dinliyor? Ali Demir'i dinliyor. Onun da geçmişine baktık. Bir baktık, meğer en büyük kopyacı oymuş, intihal yapmış. Nereden bulurlar, nereden getirirler, nasıl güvenirler bunlara? Demek ki bir bildikleri var.

Buradan Ankara Cumhuriyet Başsavcısına sesleniyorum. 'Sürprizlerimiz olacak' dedin, onlardan birini biliyorum. Senin açıklama yapmanı bekliyorum. 1 milyon 700 bin çocuğun umutlarıyla oynayanları soruşturacaksın. Çocuklarımızın geleceğiyle kimsenin oynamaya hakkı ve yetkisi yoktur.''

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuşmasında emeklilere de seslendi.

Türkiye'de 9 milyon emekli olduğunu, bunların eşleriyle 18 milyon kişi ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''En az 18 milyon emekli hayatından memnun mu? Ama Recep Bey'e göre emeklilerin durumu çok iyi. Hiç itiraz etmeyin, sizin durumunuz iyi. Yaz tatillerini kesinlikle Kanarya Adaları'nda geçiriyorsunuz. Allah aşkına çocuklarınıza söyleyin, internete girsinler. TBMM'de ne zaman bir AKP milletvekili kürsüye çıkıyor, 'emekliye şunu, bunu verdik, gül gibi geçiniyor' diyor. Hayır, ben söylemiyorum. TBMM tutanaklarına bakın. Benim söylediklerim de var.

Şimdi diyeceksiniz ki 'eleştirmek kolay, sen ne yapacaksın.' Kardeşim iki konuda emeklilere sözüm var. 'Emekliye milli gelir artışından pay verilemez' diye yasa çıkardılar, bunu değiştireceğiz. Emekli de milli gelir artışından pay alacak. Yaratılan katma değerden emekliye pay vermezsek gelir dağılımını bozmuş oluruz. Emekliye intibak yasasını çıkaracağız.''

Askerliği 15 aydan, önce 9, sonra aşamalı olarak 6 aya indireceğini yineleyen Kılıçdaroğlu, bu önerisinin de ''Memleketi kim savunacak'' diye eleştirildiğini söyledi. Kemal Kılıçdaroğlu, ''Hani şu 21 gün askerlik yapıp, valinin gözetiminde kışlaya teslim olan oğlunu biliyorsunuz değil mi? Beni eleştiriyor ya çıkıp eleştirsin. Senin oğlun 21 gün askerlik yaparken memleketi kim savunacak demek aklına gelmiyor da vatandaşın oğlunun askerlik süresi indirilince mi aklına geliyor'' diye konuştu.

Çözümün adresinin CHP olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, ''Kulakları duyuyorsa duysun, biz bu ülkeyi dişimiz, tırnağımızla kurduk. Yedi düvele karşı mücadele ettik. Yeri ve zamanı geldiğinde biz yeniden dişimiz ve tırnağımızla bu ülkeyi savunur ve bağımsızlığını koruruz. Hiç endişelenmeyin, nerede bir dert var, çözümün adresi belli, CHP. Nerede bir sorun var, çözüm CHP'' dedi.

Esnafın da bu hükümeti denediğini ve hayatından memnun olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde ilk dört ay içinde AVM'lerle ilgili yasayı çıkaracaklarını bildirdi.

Emekli olan ve çalışmaya devam eden esnafın aylığından yapılan yüzde 15 kesintiyi de kaldırma sözü veren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Türkiye'de sorunlarımız var, çözümlerimiz de var. En ciddi çözüm, demokrasi ve özgürlüğü yeniden getirmek. Türkiye'nin CHP iktidarına, iyi yönetilmeye, adalete, demokrasiye, özgürlüklere ihtiyacı var. Bunun da adresi belli; o partiye sırtınızı dönün ve karşınızda altı ok ve CHP var. Bunun için dedik ki biz yeni CHP'yiz, halkıyla kucaklaşan, halkın sorunlarına kilitlenen ve çözüm üreten bir partiyiz. Yolsuzluğu, yoksulluğu ülkenin tarihinden silmek için yola çıkan bir partiyiz. CHP, hepinizin partisidir. CHP varsa herkes için vardır. Hepinizi seviyorum. Bu ülkede tüyü bitmiş yetimlerin hakkını yiyenlerle sonuna kadar mücadele edeceğim, aydınlık ve güzel bir Türkiye'yi ayağa kaldırıncaya kadar çalışacağım.''

Kemal Kılıçdaroğlu, bütün annelerin Anneler Günü'nü de kutladı. 

Kılıçdaroğlu'ndan 2B sözü: Milletin malını millete vereceğiz

T24-  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'un bazı ilçelerini ziyaret etti. Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan seçim otobüsüyle Ümraniye'ye gelen Kılıçdaroğlu'nu, Tepeüstü Kavşağı'nda vatandaşlar davul eşliğinde ''Başbakan Kılıçdaroğlu'' ve ''halkın umudu Kılıçdaroğlu'' sloganlarıyla karşıladı.


Kılıçdaroğlu, kendisini karşılayanlarla seçim otobüsünün camından elini uzatarak tokalaştı.
Üsküdar'a geçişi sırasında kağıt toplayan vatandaşları gören Kılıçdaroğlu, seçim otobüsünden inerek, bu kişilerle kucaklaştı.


Üsküdar Meydanı'nda yoğun bir kalabalıkla karşılanan Kılıçdaroğlu, burada da otobüsten inerek bazı kadınların anneler gününü kutladı.


Kemal Kılıçdaroğlu, otobüse bindikten sonra kalabalığa seslenerek, ''Hepinizi seviyorum. İşimiz zor biliyorsunuz. İstanbul'da rantın imparatorluğunu yıkıp, halkın iktidarını kuracağız'' dedi.
Çengelköy'de bazı dükkanlara giren Kılıçdaroğlu, burada esnaf ve vatandaşlarla tokalaştı.
Bir vatandaşın ''Emeklileri düşünün'' diye seslenmesi üzerine Kılıçdaroğlu, ''Olur olur'' karşılığını verdi.


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, burada bir çocuğu da kucağına alarak fotoğraf çektirdi.
Daha sonra Kavacık'a geçen Kılıçdaroğlu, burada da bir kafeteryanın bahçesinde iki kadının yanına oturarak, çay içti. Burada Ayşe Erkli isimli bir partilinin ''Kur'an-ı Kerim'den ayetler'' adlı bir kitapçık verdiği Kılıçdaroğlu, bu kitapçığı inceledi. Kafeteryanın çıkışında bir gencin ''Kurtar bizi bu korku imparatorluğundan baba'' diye seslendiği Kılıçdaroğlu, ''Kurtaracağız hep beraber'' diye karşılık verdi.


Yol boyunca bazı vatandaşların, evlerinin camlarından Kılıçdaroğlu'na el salladığı görüldü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, partisinin ''2B Projesi'' ile ilgili olarak, ''Kimin malını kime vereceksiniz?'' değerlendirmesinde bulunduğunu belirterek, ''Buradan söylüyorum, milletin malını millete vereceğiz'' dedi.


Anadolu yakasında seçim otobüsüyle bazı ilçeleri gezen Kılıçdaroğlu, Beykoz Paşabahçe'de halka hitap etti.


Kılıçdaroğlu, trafiği engellememek için kısa konuşacağını belirterek, şunları söyledi:
''Sayın Başbakan buraya geldi. 2-B projemizle ilgili olarak şöyle dedi, 'Kimin malını kime vereceksiniz?' Buradan söylüyorum milletin malını millete vereceğiz. Mülkiyet sorununuzu çözeceğiz. Bu bizim boynumuzun borcu. İstanbul'da mülkiyet sorunu kalmayacak. Herkes hakkını alacak. Ne söyledik, CHP varsa herkes için var.''


Otobüsün önünü kesen bazı vatandaşlar ''Başbakan Kemal'' diye slogan attı.


 

 


 

0
0
0
Yorum Yaz