24 03 2011

Başkent sinemayla şenlenecek...

Başkent sinemayla şenlenecek...

22. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ YARIN BAŞLIYOR

ANKARA (Cumhuriyet Bürosu) - Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen “22. Ankara Uluslararası Film Festivali” yarın başlıyor. 10 günlük sinema şöleninde bu yıl, Jerzy Skolimowski, Jan Svankmajer, Werner Herzog, Xavier Dolan, Tony Gatlif, Alain Corneau gibi yönetmenlerin son filmlerinden, Kazakistan ve İtalyan sinemasıyla ilgili özel bölümlere; “Doğaya Karşı İnsan” başlıklı bir seçkiden Bertrand Tavernier, Takeshi Kitano ve Ken Loach gibi ustaların filmlerine uzanan zengin program yer alıyor.

İlki 1988’de, 13 Ekim 1999’da yitirdiğimiz gazetemiz yazarı Mahmut Tali Öngören’in öncülüğünde “Ankara Film Şenliği” adıyla gerçekleştirilen festival, yarın saat 19.30’da, MEB Şûra Salonu’ndaki açılış töreniyle başlayacak. Gecede, “Festival Özel Ödülleri” de sahiplerine verilecek. Festival kapsamında her yıl verilen “Kitle İletişim Ödülü”, “Her zaman yeniliğe açık albümler çıkaran bir müzik firması olması” nedeniyle Kalan Müzik adına Hasan Saltık’a sunulacak. “Sanat Çınarı” unvanı da bu yıl, “9 yaşında çıktığı ilk konserinden bugüne devam eden sanat yaşamında ülkemizi yurtdışında kerelerce temsil ederek çalışma disiplinini asla bırakmaması” nedeniyle Suna Kan’a takdim edilecek. Aziz Nesin’in adını taşıyan “Aziz Nesin Emek Ödülü” ise “1944 yılında başladığı sinema kariyeri boyunca oynadığı filmlerdeki başarısı, yalnız oyuncu olarak değil, pek çok önemli yapımcı şirketin kurucusu olarak da Türk sinemasına katkısı” nedeniyle Sezer Sezin’e verilecek.

Türk sineması yarışıyor

Festivalin “Ulusal Uzun Film Yarışması”nda ise Seren Yüce’nin “Çoğunluk”, Derviş Zaim’in “Gölgeler ve Suretler”, Özcan Alper, Ülkü Oktay, Emre Akay, Ahu Öztürk ve Zehra Derya Koç’un “Kars Öyküleri”, Selim Demirdelen’in “Kavşak”, Umur Hozatlı’nın “Kayıp Özgürlük”, Selim Güneş’in “Kar Beyaz”, Sedat Yılmaz’ın “Press”, Ahmet Boyacıoğlu’nun “Siyah Beyaz”, Ümit Ünal’ın “Ses” ve Emre Yalgın’ın “Teslimiyet” adlı filmleri yarışacak.

Ayrıca, Sinema Yazarları Derneği de (SİYAD) festival kapsamında “SİYAD En İyi Film” ödülünü verecek. Yarışmanın sonuçları festivalin kapanış tarihi olan 27 Mart’ta açıklanacak.

(Festivalin gösterim mekânları Batı Sinemaları, Büyülü Fener Kızılay, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara )

Cumhuriyet; 2011-03-16

 

Ata Demirer’in yazıp oynadığı, Hakan Algül’ün yönettiği ‘Eyvah Eyvah 2’ bugünden başlayarak sinemalarda

Terapi gibi bir eğlencelik

© “Köyden indim şehre” tarzı komedi damarından yürüyen, hikâyesi yer yer zaaflar içerse de ilgiyle seyredilen, Ata Demirer faktörüyle iz bırakan bir film.

Çanakkale-Geyikli’de dedesi ve ninesiyle (Salih Kalyon, Tanju Tuncel) yaşarken sevdalandığı hemşire Müjgan’a (Özge Borak) bir türlü açılamayan ve köyünden kopup gittiği İstanbul’da şarkıcı Firuzan Ablası’nın (Demet Akbağ) desteğiyle nicedir öldü sandığı babasını da (Meray Ülgen) bulan, çalgıcı arkadaşlarıyla düğünlerde-gecelerde çalarak ekmeğini kazanan, umutsuz âşık, mahcup klarnetçi Hüseyin Badem’in (Ata Demirer), yalın, içli ve naif hikâyesini, Hakan Algül’ün yönetmenliğinde anlatan, ‘Bu Fasulye 7.5 lira’ şarkısıyla da akılda kalan “Eyvah Eyvah”, 2010’un basit ama en şirin ve sıcak komedilerinden biriydi bilindiği gibi.

Umulmadık başarısı ve topladığı 2.5 milyon seyirciyle, Cem Yılmaz’la Şahan Gökbakar gibi milleti ayaküstü güldürmekte usta iki namlı komedyenin rekabetine (istemeden) dahil olan Ata Demirer’in, “Neredesin Firuze” ve ilginç çıkış noktasına karşın vasatı aşamayan “Osmanlı Cumhuriyeti”yle başlayan oyunculuk kariyerini yükselten bu filmin devamı, bugün gösterime giren “Eyvah Eyvah 2”de.

TV dizilerinin ardından 2005’te ilk uzun metrajı “Döngel Kerhanesi”ni çeken Hakan Algül’ün ikinci kez yönetmen koltuğuna oturduğu, senaryosunu da yine Ata Demirer’in yazdığı, BKM yapımı “Eyvah Eyvah 2”, Kuzey Ege-Trakya yöresinin coşkulu müziğiyle seyirciyi yerinde, kıpır kıpır dans ettiren ‘Kara Çalı’ şarkısıyla hızlı bir giriş yapıyor.

Şişmanlığını da kullanarak yarattığı çeşitli tiplemelere, güncel esprilere ve taklitlere dayanan “Korsan TV” adlı televizyon programıyla (benim de dahil olduğum) özel bir hayran kitlesi edinen Demirer’in, bir kez daha hayatı klarnetiyle Müjgan’ı arasında bölünmüş, saf, dürüst ve kalender, müzisyen taşra delikanlısını kanlı canlı, kıskanç ama sempatik bir karaktere büründürdüğü filmde, Müjgan’ın zurnacı damat istemeyen asker emeklisi babasının (Tarık Ünlüoğlu) tüm engelleme çabalarına karşın tabii ki mutlu son kaçınılmazdır.

Candan dost ve anaç Firuzan Abla da (yer yer abartsa da) yılların Demet Akbağ’ı, Müjgan’da tiyatrodan yetişme Özge Borak, ekrandan, tiyatro sahnelerinden tanıdık Salih Kalyon-Tanju Tuncel, Tarık Ünlüoğlu-Ayşenil Şamlıoğlu çiftleriyle yağcı belediye başkanı Şener Kökkaya, yakışıklı İspanyol Teoman Kumbaracıbaşı, vd. gibi isimleri barındıran bir kadronun eşlik ettiği, yeteneklerini kamera önünde fora eden Demirer, özellikle göz ve yüz ifadesine dayanan oyunculuğuyla sürüklediği filmin lokomotifi kuşkusuz.

Yalın, içten hikâyesi, oynak bir çingene şamatasının titreşimlerini yayan müzikleri ve Troya, Apollon mabedi ve Kaz Dağları’yla çevrelenmiş yörenin doğal güzelliklerini de değerlendiren zevkli görselliğiyle, son dönemde gelişen teknolojik imkânlar sayesinde çoğalan, kaba saba tiplemelerle, argo ve sövgülerle doluşturulmuş, dangıl dungul, zorlama güldürülerden sıyırılan bu devam filmi, yediden yetmişe herkese hitap eden, neşeli, duygulu bir eğlencelik sonuçta. Sinemamızdaki köyden indim şehre tarzı komedi damarından yürüyen, hikâyesi yer yer zaaflar içerse de ilgiyle seyredilen, baştan sona yeteneklerini sergileyen Ata Demirer faktörüyle iz bırakan, terapi gibi bir eğlencelik.

Başlangıçtan Günümüze Türk Edebiyatında VII. YENİLEŞME DÖNEMİ:
1980-1990

Işıl Özgentürk, Fazlı Yalçın, Cafer Hergünsel, Feyza Hepçilingirler, Nadir Gezer, Günseli İnal, Pınar Kür, Afşar Timuçin, İzzet Yaşar, Esma Ocak, Engin Karadeniz, Fuat Altınsay, Fatma Ü. Aren, Nursel Duruel, Sevda Kaynar, Kandemir Konduk, Ali İhsan Mıhçı, İsmet Tokgöz, Gürhan Uçkan, Hüseyin Akyüz, Erendiz Atasü, Mahmut Alptekin, Habib Bektaş, Ahmet Çakır, Güney Dal, Sulhi Dölek, Tarık Günersel, Zeynep Karabey, Cemil Kavukçu, Duran Yılmaz, Muzaffer Abayhan, Ülkü Ayvaz, Şükran Farımaz, İsmail Gümüş, Özcan Karabulut, İzzet Kılıçlı, Ayla Kutlu, Ayşe Kulin, Ahmet Önel, Lütfiye Aydın, Mehmet Güreli, Ahmet Yurdakul, Murathan Mungan, Feride Çiçekoğlu, Cengiz Ördersever, Semra Özdamar, Buket Uzuner, Gülderen Bilgili, Jale Sancak, Özgen Ergin, Ali Balkız, Mustafa Hakkı, Mario Levi, Kürşat Başar, Sezer Ateş Ayvaz, Mahir Öztaş, Süheyla Acar Kalyoncu, Ayfer Tunç, Ali Nurettin Gürses, Ayfer Coşkun, Süalp Çekmeci, Hatice Bilen, Ahmet Tulgar, Zeynep Aliye, Zeynep Ankara, Neşe Cehiz, Yavuzer Çetinkaya, A. Didem Uslu, Nurten Ay, Yurdaer Erkoca, Halime Toros, Atilla Şenkon, Emine Işınsı, Oya Baydar, Yeşim Dormen Müderrisoğlu, Perihan Nuray Tekin, Barlas Özarıkça, İzzet Harun Akçay, Fatoş Dilber, Dinçer Sezgin, Hasan Ali Toptaş, Berrin Kırımlıoğlu, Ümit Kıvanç, Cemile Çakır

Başlangıçtan Günümüze Türk Edebiyatında Öykü Kitapları Zamandizini (1980- 1989)

1980 BALKI, Şakir: Aç Ayı Oynamaz1980 BOZFIRAT, Ayhan: Sokak Lambaları 1980 GÜNEL, Burhan: Başka Bir Yaz 1980 GÜREL, Ferzan: Ölü Gözünden Yaş1980 GÜRELİ, Nail: Seçim Otobüsü1980 HERGÜNSEL, Cafer: Kalfa 1980 İLERİ, Selim: Bir Denizin Eteklerinde 1980 İZGÜ, Muzaffer: Deliye Her Gün Bayram1980 İZGÜ, Muzaffer: Her Eve Bir Karakol 1980 İZGÜ, Muzaffer: Sen Kim Hovardalık Kim?1980 NESİN, Aziz: Hayvan Deyip Geçmeyin 1980 ÖZCAN, Celal: Sokak Kedileri1980 ÖZGENTÜRK, Işıl: Yokuşu Tırmanır Hayat1980 ÖZKAN, Hakkı: Babamın Türküleri 1980 ÖZLÜ, Demir: Aşk ve Poster 1980 PEKŞEN, Yalçın: Suya Sabuna Dokunduk 21980 SAFA, Peyami: Hikâyeler (Tüm hikâyeleri toplu halde) 1980 SAY, Ahmet: Bingöl Hikayeleri 1980 SAYGEL, Vedat: Bombalı Paket1980 SELİMOĞLU, Zeyyat: Soyunanlar 1980 SEYDA, Mehmet: Kapatma 1980 SÜALP, Suavi: Gene İyi Dayandık1980 ŞAHİN, Osman: Ağız İçinde Dil Gibi 1980 ŞENGİL, Salim: Es Be Süleyman Es... 1980 TİMUÇİN, Afşar: Denizli Pencere 1980 YALÇIN, Fazlı: Sevgi Yoksa 1981 AKBAL, Oktay: Hey Vapurlar Trenler 1981 ALTAN, Çetin: Gölgelerin Gölgesi1981 APAYDIN, Talip: Duvar Yazıları 1981 APAYDIN, Talip: Kökten Ankaralı 1981 APAYDIN, Talip: Yangın1981 AREN, Ülkü: Hanya Konya1981 CUMALI, Necati: Aylı Bıçak /1991'de "Uzun Bir Gece" adıyla bas. 1981 ÇUBUKÇU, Orhan: Yılan Islığı1981 DAYIOĞLU, Gülten: Dünya Çocukların Olsa1981 DİNAMO, Hasan İzzettin: Savaşta Çocuklar1981 EMİR, Sabahat: Zamane1981 GEZER, Nadir: Hanife Nine'den Öyküler 1981 GÜNGÖR, Necati: İstanbul'da Bir Hasan1981 HEPÇİLİNGİRLER, Feyza: Sabah Yolcuları 1981 İNAL, Günseli: Gelincikler Sürgünde1981 İZGÜ, Muzaffer: Devlet Babanın Tonton Çocuğu1981 KARADENİZ, ENGİN: Mersinaki Kuşçusu1981 KAYNAR, Sevda: Ağrı 1981 KUTLU, Mustafa: Yoksulluk İçimizde 1981 KÜR, Pınar: Bir Deli Ağaç 1981 OCAK, Esma: Berdel1981 ÖZ, Erdal: Alçaktan Kar Yağar 1981 ÖZ, Erdal: Beyaz Yele 1981 ÖZKAN, Hakkı: Uçan Balon1981 PERİDE CELAL: Bir Hanımefendinin Ölümü 1981 UYAR, Tomris: Yaz Düşleri/Düş Kışları 1981 YASAR, İzzet: Dönüşü Olmayan Hikayeler1981 YILMAZ, Durali: Gel İçimde Ağla 1982 AĞAOĞLU, Adalet: Hadi Gidelim1982 AĞAOĞLU, Adalet: Hadi Gidelim 1982 AKÇAM, Dursun: Alman Ocağı1982 ALTINSAY, Fuat: Hendekler1982 AŞÇİ, Abdullah: Dayak Dağıtımı1982 BAHADINLI, Yusuf Ziya: Geçeneğin Karanlığından 1982 BAYKURT, Fakir: Barış Çöreği 1982 BAYKURT, Fakir: Gece Vardiyası1982 BURAK, Cihat: Cardonlar1982 BURAK, Sevim: Afrika Dansı1982 BUYRUKÇU, Muzaffer: Şarkılar Seni Söyler 1982 DURU ,Orhan: Yoksullar Geliyor1982 DURUEL, Nursel: Geyikler, Annem ve Almanya 1982 EDGÜ, Ferit: Çığlık 1982 ERAY, Nazlı: Kız Öpme Kuyruğu1982 FÜRUZAN: Gecenin Öteki Yüzü 1982 GEZEN, Müjdat: Aptal Hamdi1982 GEZEN, Müjdat: Uçurtma1982 GÜNGÖR, Necati: Yeryüzünde İki Gölge1982 HACIHASANOĞLU, Muzaffer: Trenler Yeni Gidiyor 1982 ILGAZ, Rıfat: Rüşvetin Almancası1982 İLERİ, Selim: Eski Defterde Solmuş Çiçekler (Cumartesi Yalnızlığı ve Pastırma Yazı'ndan yapılan seçmelere iki yeni öykü ilavesiyle)1982 İZGÜ, Muzaffer: Kasabanın Yarısı Deli1982 İZGÜ, Muzaffer: Lüp Lüp Makinesı1982 K. (AKINÇ), Tarık Dursun: İmbatla Dol Kalbim 1982 KARAKOÇ, Sezai: Hikayeler II - Portreler 1982 KARASU, Bilge: Kısmet Büfesi 1982 KONDUK, Kandemir: Sayenizde Efendim1982 MEHMET SEMİH: Gözlüklü Beyefendi1982 MIHÇI, Ali İhsan: İnsan Kısım Kısım Yer Damar Damar 1982 ÖZAKIN, Aysel: Kanal Boyu 1982 ÖZGENTÜRK, Işıl: Dünyaya Masallar1982 ÖZGENTÜRK, Işıl: Hançer 1982 SAVAŞÇI, Fethi: Fırın Patlayınca1982 SAY, Ahmet: İpek Halıya ters binen Kedi1982 SELİMOĞLU ,Zeyyat: Çiçekli Dağ Sokağı1982 ŞENDİL ,Sadık: Çapkın Enişte1982 TOKGÖZ, İsmet: Bir Kadırga İçin Yaz Resmi1982 UÇKAN, Gürhan: Gabriel1982 YALÇIN, Fazlı: Bir Uzun Türkü1982 YILDIZ, Bekir: Mahşerin İnsanları 1982 YILDIZ, Mehmet: Konsolos Kapısına Bırakılan Ölü1982 YILDIZ, Mehmet: Süpürgeli Bakan 1983 DAYIOĞLU, Gülten: Kır Gezisi 1983 ABAYHAN, Muzaffer: Biz Birbirimize Benzeriz1983 AKBAL, Oktay: Lunapark 1983 AKYÜZ, Hüseyin: Beyaz Güvercin1983 ALPTEKİN, Mahmut: Bir Denizin İki Kıyısı 1983 ARAL, İnci: Kıran Resimleri 1983 ATASÜ, Erendiz: Kadınlar da Vardır 1983 AVCI, Zeynep: Kötü Bir Yaratık1983 AYVAZ, Ülkü: İşlerin Yolunda Gitmesine Engel Olan Kim?1983 BALEL, Mustafa: Gurbet Kaçtı Gözüme 1983 BALKI, Şakir: Piliç Şermin'in Evi1983 BARAN, Selçuk: Kış Yolculuğu 1983 BAYKURT, Fakir: Barış Çöreği1983 BAYSAL, Faik: Nuni 1983 BUYRUKÇU, Muzaffer: Günlerden Bir Gün 1983 BÜKE, Savaş: Üzme Tatlı Canını1983 ÇAKIR, Ahmet: Dostun Ölümü1983 DAL, İ. Güney: Buzul Çağından Hikayeler1983 DAYIOĞLU, Gülten: Şenlik Günü 1983 DÖLEK, Sulhi: Vidalar1983 ERAY, Nazlı: Hazır Dünya 1983 ESENDAL, Memduh Şevket: Sahan Külbastısı 1983 GÜNEL, Burhan: Dünyanın En Güzel Kadını 1983 GÜNEL, Burhan: Sevinç Dolu Bir Akşam1983 GÜNERSEL, Tarık: Bir Gece Toplumunda1983 GÜNGÖR, Necati: Bu Sevda Ölmek 1983 GÜRSEL, Nedim: Kadınlar Kitabı1983 HACIHASANOĞLU, Muzaffer: Dağ Başındaki Ölü 1983 HALİL, İlyas: Doyumsuz Göz1983 ILGAZ, Afet: Ölü Bir Kadın Yazar 1983 ILGAZ, Rıfat: Çalış Osman Çiftlik Senin1983 ILGAZ, Rıfat: Sosyal Kadınlar Partisi1983 İLERİ, Selim: Son Yaz Akşamı 1983 İZGÜ, Muzaffer: Çanak Çömlek Patladı1983 K. (AKINÇ), Tarık Dursun: Ona Sevdiğimi Söyle 1983 KAFTANCIOĞLU, Ümit: İstanbul Allak Bullak1983 KAVUKÇU, Cemil: Pazar Güneşi1983 KILIÇLI, İzzet: Mavi Devler 1983 KİLİMCİ, Ayşe: Sevdadır Her işin Başı1983 KUTLU, Mustafa: Ya Tahammül Ya Sefer 1983 MIHÇI, Ali İhsan:Yörük Hikayeleri1983 ÖRER, Fuat: Bir Tarihsel Düş1983 ÖZCAN, Celal: Düğüncüler 1983 ÖZDENÖREN, Rasim: Denize Açılan Kapı 1983 SAVAŞÇI, Fethi: Makinalar Çalışırken 1983 SEMİH, Mehmet: Hurda Kralı1983 SEMİH, Mehmet: Umutla Yaşıyoruz Efendim1983 SU, Hüseyin: Tüneller 1983 ŞAHİN, Osman: Acı Duman 1983 ŞENGİL, Salim: Güzel Bir Oyun 1983 TANER, Haldun: Yalıda Sabah 1983 TANPINAR, Ahmet Hamdi: Hikayeler (Kitaplaşmayan 2 hikâyesiyle birl.tüm öyk.)1983 TIĞLI, Erhan: İkramiyeli Dünya1983 TOSUNER, Necati: Necati Tosuner Sokağı 1983 ULÇUGÜR, Saadet (Timur): Beş Günün Öyküsü1983 UYAR,Tomris: Gecegezen Kızlar1983 ÜLKER, Hüdai: Gurbet İnsanları (u.ö)1983 YÖRÜK, Ali: Artin Usta 1983 YÜCEL, Şevket: Bir Sevgi Adam 1983 YÜCEL, Tahsin: Ben ve Öteki1984 AKKUŞ, Taki: Cennetlik Dul 1984 APAYDIN, Talip: Hendek Başı 1984 ARAL, İnci: Uykusuzlar 1984 AYDIN, Refik: Adalarda Gündüz, Küçük Fahişe1984 AYDIN, Refik: Ter Soğudukça 1984 AYVAZ, Ülkü: İşlerin Yolunda Gitmesine Engel Olan Kim? 1984 BALCILAR, Zeynep: Yine Bir Gülnihal1984 BARAN, Selçuk: Tortu 1984 BULUT, Şevket: Kefensiz Ölüler 1984 ÇOKUM, Sevinç: Derin Yara 1984 DAYIOĞLU, Gülten: Azat Kuşu 1984 DAYIOĞLU, Gülten: Deli Bey 1984 ERAY, Nazlı: Hazır Dünya1984 ESENDAL, Memduh Şevket: Bir Kucak Çiçek 1984 ESENDAL, Memduh Şevket: Hava Parası 1984 ESENDAL, Memduh Şevket: İhtiyar Çilingir 1984 ESENDAL, Memduh Şevket: Veysel Çavuş 1984 FARIMAZ, Şükran: Çiçeklerle 1984 FELEK, Burhan: Receb’in Kahvesi 11984 GÜMÜŞ, İsmail: Boşnak Türküsü1984 GÜNGÖR, Necati: Hayatımın Yedi Hikâyesi (ilk iki kitabındaki öykülere yedi yeni öykü ilavesiyle) 1984 İZGÜ, Muzaffer: İşte Mühür İşte Sen1984 İZGÜ, Muzaffer: Ortadireği Yıkan Ayı1984 İZGÜ, Muzaffer: Üç Halka Yirmibeş 1984 KARABULUT, Özcan: Karşı Öyküler 1984 KILIÇLI, İzzet: Mavi Devler1984 KULİN, Ayşe: Güneşe Dön Yüzünü1984 KUTLU, Ayla: Hüsnüyusuf Güzellemesi 1984 KÜR, Pınar: Akışı Olmayan Sular 1984 NESİN, Aziz: Kalpazanlık Bile Yapılamıyor1984 NESİN, Aziz: Yetmiş Yaşım Merhaba 1984 ÖNEL, Ahmet: Matinede Mükremin1984 SELİMOĞLU, Zeyyat: Gemi Adamları (bütün deniz öyküleri) 1984 TİMUROĞLU, Vecihi: Minnacık Kadın1985 AKKUŞ, Taki: Kır Çiçekleri1985 AKTUNÇ, Hulki: Ten ve Gölge 1985 APAYDIN, Talip: Hem Uzak Hem Yakın1985 ATASÜ, Erendiz: Lânetliler 1985 AYDIN, Lütfiye: İkili Yalnızlık 1985 AYVAZ, Ülkü: Gri Oğullar 1985 BÜKE, Savaş: Olur Böyle Şeyler1985 CEYHUN, Demirtaş: Babam ve Oğlum 1985 DAYIOĞLU, Gülten: Ölümsüz Ece 1985 ERAY, Nazlı: Eski Gece Parçaları 1985 ESENDAL, Memduh Şevket: Bizim Nesibe 1985 GEBEŞ, H. Avni: Gülme Gülmeme Üzerine1985 GÖR, Sıtkı Salih: Yol Bitmeden1985 GÜNEL, Burhan: Nergiz 1985 HALİL, İlyas: Çıplak Yula1985 HEPÇİLİNGİRLER, Feyza: Eski Bir Balerin 1985 İNANÇ, Remzi: Şey1985 KARAOĞLU, İbrahim: Dalga Dibe Düştü1985 KAYA, İ. Güven: Her hangi Bir Yerde1985 KAYA, Zekeriya: Sırtımdaki Semer1985 KEKEÇ, Ahmet: Son İyi Şeyler 1985 KIYAFET, Hasan: Görüş Günü 1985 KOCAGÖZ, Samim: Gecenin Soluğu 1985 KORCAN, Kerim: Canlı Bayraklar 1985 MUNGAN, Murathan: Son İstanbul 1985 ÖZKAN, Cafer: Paşanın Heykeli1985 PERİDE CELAL: Pay Kavgası 1985 SARIHAN, Şenal: Kafes1985 TIĞLI, Erhan: Türküleşsin Dünya1985 TİMUÇİN, Afşar: Neden Bazı Akşamlar1985 TİRALİ, Naim: Piraziz Nere, Berlin Nere 1985 UÇKAN, H. Vasfi: Ölümün Yüzü1985 UYAR ,Tomris: Rus Ruleti-Dön Geri Bak (toplu öyküler) 1985 YESARİ, Afif: İnsanlar ve Öyküler1985 YILDIZ, Bekir: Bozkır Gelini 1985 YILMAZ, Durali: Gel İçimde Ağla 1985YILMAZ, Abdullah: Çökendirek 1986 ABAYHAN, Muzaffer: Başkanın Demokrasisi1986 ARAL, İnci: Sevginin Eşsiz Kışı1986 BAHADINLI, Yusuf Ziya: Titanik'te Dans1986 BAYKURT, Fakir: Duisburg Treni1986 BAYSAL, Faik: Militan 1986 BELLİ, Şemsi: Aşk Dersleri1986 BILDIRKİ, Oyhan Hasan: Üçüncü Günün Öğlesi 1986 DAYIOĞLU, Gülten: Geriye Dönenler1986 ESENDAL, Memduh Şevket: Kelepir 1986 GÜLER, Mehmet: Dostum Alabalık 1986 GÜNGÖR, Necati: Unutulmaz Bir Kadın Resmi 1986 GÜRSEL, Nedim: Sevgilim İstanbul1986 HAKSAL, Ali Haydar: Evdeki Yabancı 1986 İZGÜ, Muzaffer: Devletin Malı Deniz1986 İZGÜ, Muzaffer: Azrail Nasıl Rüşvet Yedi?1986 KOCAGÖZ, Samim: Simon Pépéta'ya 1986 MUNGAN, Murathan: Cenk Hikayeleri 1986 ORUÇOĞLU, Nezihe: Acı Harmanı, Zemheride Baharı Bekler Gibi1986 ÖNDERSEVER, Cengiz: Kapalı Sevda1986 ÖZDAMAR, Semra: Sessiz Çığlıklar 1986 PEKŞEN, Yalçın: Nuh Peygamber'in Seyir Defteri1986 SAVAŞÇI, Fethi: Ayva Kokulu Ev 1986 ŞAHİN, Osman: Kan (Film senaryo ve öyküsü)1986 ŞENSOY, Ferhan:*Ayna Merdiven1986 TOPRAK, Füruzan: Dövme1986 UYAR,Tomris: Yaza Yolculuk 1986 UZUNER, Buket: Benim Adım Mayıs 1986 YALSIZUÇANLAR, Sadık: Şehirleri Süsleyen Yolcu 1986 YAŞACAN, Durcan: Konuşsana1986 YILMAZ, Abdullah: Çökendirek1986 YURDAKUL, Ahmet: Körfez Üstü Yıldız Gezer 1987 ALTAN, Çetin: Rıza Beyin Polisiye Öyküleri1987 BALKIZ, Ali: Güller Kitaplara1987 BAŞARAN, Mehmet: Yasaklı 1987 BİLGİLİ, Gülderen: Bir Gece Yolculuğu1987 BUYRUKÇU, Muzaffer: Hüzünlü Kar Çiçekleri 1987 CEYHUN, Demirtaş: Eylül Hikayeleri1987 ÇAKMAK, Figen: Kırık Dökük Bir Yaşam1987 ÇOKUM, Sevinç: Derin Yara1987 ÇOKUM, Sevinç: Onlardan Kalan 1987 DORUK, Kamil: Antik sevgililer 1987 ERAY, Nazlı: Yoldan Geçen Öyküler 1987 ERGİN, Özgen: Şarlo Kemal1987 GÜNEL, Burhan: Bisiklet Günleri1987 HAKSAL, Ali Haydar: Sesim Bana Yetmiyor 1987 HALİL, İlyas: İt Avı1987 HEPÇİLİNGİRLER, Feyza: Ürkek Kuşlar 1987 İZGÜ, Muzaffer: Siz Bilirsiniz Paşam1987 K. (AKINÇ), Tarık Dursun: Ömrüm Ömrüm 1987 KAVUKÇU, Cemil: Patika1987 KAYACAN, Feyyaz: Bir Deli Değilin Defterleri 1987 KIYAFET, Hasan: İşkence Öyküleri 1987 KİLİMCİ, Ayşe: Sevgi Yetimi Çocuklar 1987 KURDAKUL, Şükran: Öyküler 1987 MUNGAN, Murathan: Kırk Oda 1987 NESİN, Aziz: Maçinli Kız İçin Ev1987 ÖNEL, Ahmet: İkinci Yaşamın Günlüğü 1987 ÖZ, Erdal: Havada Kar Sesi Var (Yorgunlar'dan dört öykü ile birlikte) 1987 ÖZDAMAR, Semra: Kadırgada Son Horon1987 ÖZGENTÜRK, Işıl: Derdim Yener Sakin Ol1987 ÖZLÜ, Demir: Berlin’de Sanrı1987 ÖZLÜ, Tezer: Eski Bahçe - Eski Sevgi adıyla, 1987) 1987 ÖZTAŞ, Mahir: Ay Gözetleme Komitesi 1987 SELİMOĞLU, Zeyyat : Bir Şarkı Gibiydi1987 ŞENGİL, Salim: Savrulup Gidenler 1987 TÜMER, Gürhan: Aslan Cemil1987 ULAY, Faruk: Kopuk Bağlantılar1987 YILDIRIM, İbrahim: Bir Cinayetin Ekonomisi 1988 ABAYHAN, Muzaffer:*Bostancı Vapurunda Demokrasi Denemeleri1988 AKBAL, Oktay: Ey Gece Kapını Üstüme Kapat 1988 ATASÜ, Erendiz: Dullara Yas Yakışır1988 AYVAZ, Sezer Ateş: Aynalarda Yaz1988 BALEL, Mustafa: Le Transanatolien (Fransızca öykü, Paris-1988) 1988 BAŞAR, Kürşat: Kış İkindisinin Evinde1988 BILDIRKİ, Oyhan Hasan: Bir Başka Şafak 1988 BİLGE, Muammer: Kanaldaki Yabancı1988 EDGÜ, Ferit: Eylülün Gölgesinde Bir Yazdı1988 EFE, Hürrem: Köyden İndim Hollanda'ya1988 ESEN, Burhan: İnsan Sevgisi 1988 ESENDAL, Memduh Şevket: Gödeli Mehmet 1988 GEZER, Nadir: Yürüyen Gece 1988 GÜLER, Mehmet: Aydede'nin Öpücüğü 1988 GÜLER, Mehmet: Bir Eski Sevda 1988 GÜLER, Mehmet: En Güzel Gülücük Oyunu 1988 GÜNEL, Burhan: Fayton 1988 GÜRELİ, Nail: Biz Bu İhtilali Niye Yaptık?1988 GÜRELİ, Nail: İhtilalin Gülleri1988 GÜRSEL, Nedim: Sorguda 1988 GÜRSES, Ali Nurettin: Geceyarısı Sinderella 1988 HAKSAL, Ali Haydar: Sarıldığım Soğuk Bir Ceset 1988 İZGÜ, Muzaffer: Demokrasimiz Kaç Para Eder?1988 İZGÜ, Muzaffer: Zıkkımın Kökü1988 KESTEL, Serhat: Cennette Bir Mevsim1988 KIVANÇ, Ümit: Aşkım Bana Resimaltı1988 NESİN, Aziz: Nah Kalkınırız1988 ÖZAKIN, Aysel: Mavi Maske1988 ÖZDAMAR, Semra: Sekiz Kadın 1988 ÖZLÜ, Demir: Stockholm Öyküleri 1988 PEKŞEN, Yalçın: Suya Sabuna Dokunarak 21988 SAY, Ahmet: Güneşin Savrulduğu Yerden1988 ŞAHİN, Osman: Kolları Bağlı Doğan 1988 ŞENOCAK, Hakan: Karanfilsiz1988 ŞENSOY, Ferhan: Düşbükü1988 ŞiPAL, Kâmuran: Köpek İstasyonu 1988 TİRALİ, Naim: Aşk Dediğin 1988 UZUNER, Buket: Ayın En Çıplak Günü 1988 YILDIZ, AHMET: Üçlü Kavşak1989 AKTUNÇ, Hulki: Bir Yer Göstericinin Hayatı 1989 BARAN, Selçuk: Yelkovan Yokuşu 1989 BEKTAŞ, Habip: Yorgun Ölü1989 BUĞRA, Hatice Bilen: Umursanmayan Kadınlar 1989 BUYRUKÇU, Muzaffer: Her Yer Karanlık 1989 ÇİÇEKOĞLU, Feride: Sizin Hiç Babanız Öldü mü?1989 ERAY, Nazlı: Aşk Artık Burada Oturmuyor 1989 GEZER, Nadir: Puslu Hüzün1989 GÜLER, Mehmet: Üst Geçit1989 HAKSAL, Ali Haydar: Sokağın Adı Issız 1989 HALİL, İlyas: Boyansin Ramazan1989 HERGÜNSEL, Cafer: Yaşam Sürgünlerini Verirken1989 İZGÜ, Muzaffer: Yıl Sıfır Darbe Hazır1989 KIYAFET, Hasan: Yelkovanotu1989 KİLİMCİ, Ayşe: Gül Bekçisi1989 KONDUK, Kandemir: Üniformanın Hatırı Var1989 MERiÇ, Nezihe: Bir Kara Derin Kuyu 1989 MUNGAN, Murathan: Lal Masallar 1989 ÖZTAŞ, Mahir: Korku Oyunu1989 SANCAK, Jale: Bu Gece Pera'da 1989 ŞAHİN, Osman: Ay Bazan Mavidir 1989 TULGAR, Ahmet: Evsiz Ülke Hikayeleri1989 TUNÇ, Ayfer: Aziz Bey Hadisesi1989 TUNÇ, Ayfer: Saklı 1989 UZUNER, Buket: Güneş Yiyen Çingene 1989 YILDIZ, Bekir: Seçilmiş Öyküler 1989 YILMAZ, Durali: Akrebin Dansı 1989 YILMAZ, Durali: Çilekeş Müslümanlar1989 YILMAZ, Durali: Ölmeden Ölenler 1989 YÜCEL, Tahsin: Aykırı Öyküler

Kaynak: Gerçekçilik Yolunda, Feridun Andaç, Cem Yayınevi,1989.
ÇAĞDAŞ TÜRK ÖYKÜCÜLÜĞÜNÜN OLUŞUM VE GELİŞİMİNE YÖN VERENLER

0
0
0
Yorum Yaz