05 03 2012

BİZ ÇİFTÇİLER / İZZET GÜLTEKİN

BİZ ÇİFTÇİLER / İZZET GÜLTEKİN

(35 yıl önce 35 yıl sonra… Sarımsak üreticisinin sorunları, 35 yılda ne kadar azalmış… Yoksa artmış mı? Bu yazıyı o yıllardan bir yerlere koymuş, kesip saklamışım. Buyrun birlikte okuyalım ve elimizi şakağımıza koyup düşünelim, rahmetli İzzet Gültekin muhtarımızı da hatırlayarak… - Ali ŞAHİN)

 

Robot çiftçiler yani biz müstahsiller boş mu durduk sanıyorsunuz? Hayır bölgemizin meşhur sarımsağını ürettik. Kısa zamanda pazarlamasını yapacağız. Ama, yine dünyaya gözlerini yeni açan sabi çocuklar gibi piyasadan habersiz. Öyle ise sarımsak ihracatı yapan sayın tüccara müjde Pek hakkımızı yemez. Hani elini vicdanına bastırır emeğimizin yüzde birini karşılığını bile vermez Ama ne yaparsın bu kere olan olmuş o sermayedar sen de çiftçi… Öyleyse haddini bileceksin tüccar ne fiyat verirse bereket diyeceksin sağol ağabey diyeceksin, sen olmasan halim ne olurdu diyeceksin. Allah sizin gibilere ömür versin diyeceksin diyeceksin çünkü, bir dahaki pazarlamanda güneşin altında 4-5 saat pastırma olmamak beklememek için daha çok şey diyeceksin.

Senenin 12 ayı kara sapan ve çapaynan durmadan emek verdiğine mi yanacaksın?

Kazanacağım derken sermayeden zarar ettiğine mi yanacaksın? Seninle beraber 12 ay üretimde çalışan aile hakkının mecburi ihtiyaçlarını karşılayamadığına mı yanacaksın? Geçinemeyip elindeki 30 dönüm arazinin 5 dönümünü satıp elden çıkarttığına mi yanacaksın? Gelecek sene ekonomik gücün daha da düşeceğine göre artık köyde geçim yapamayıp büyük şehirlere kapağı attığında iş bulup bulamayacağına mı yanacaksın?

Yok mu bunun çaresi? Kardeş biz hep böyle çalışa çalışan mı sefalete sürüklenelim. Yok mu bu küçük çiftçinin sahibi. Bazı iyi niyetli aydınlarımız, bir söz söylüyorlar hani bize, küçük çiftçiye sömürülüyorsunuz diye. Yanlış bu söz kardeşim çok yanlış. Dedemi babamı sömürdükleri doğru ama bende sömürülecek madde kalmadı. beni yiyorlar. Nasıl mı Afrika yamyamlarının insani yediği gibi emek gücümü hatta bütün varlığımı yiyorlar kanımızı emiyorlar kanımızı.

Geçende kitapçıdan tesadüfen bır Anayasa aldım Gözüm vardı 51 inci maddeye ilişti. Ne derse beğenirsin. Devlet Kooperatifçiliğin gelişmesini sağlayacak tedbirleri alır…

Çok sevindim. Hele 52 inci maddeyi okuyunca maddeylen sermest oldum. Devlet halkın gereği gibi beslenmesini tarımsal üretimin toplum yararına uygun olarak artırılmasını sağlamak toprağın kaybolmasını önlemek tarım ürünlerini ve tarımla uğraşanların emeğini değerlendirmek için gereken tedbiri alır. Çok iyi çok beğendim. Anayasaya emek verip yapanlara minnettarız.

Yalnız devlet baba imdadımıza yetişsin. Hükümetimiz şu sarımsağı ecnebilere ihracatçı tüccarın kaça sattığını yani kilosunun  Turk parası olarak fiatını ticaret odasından ,sorup biz müstahsillere bildiriversin ki 1970 in ürünü sarımsak müstahsiline değerlendiriversin. Madem ki hepimiz yasaların içindeyiz bizler müstahsil olarak buna uyuyoruz. Devlette hükümet olarak Anayasayı uygulasın. Hükümetimizden bunu beklemek hakkımızdır sanırım.

 

İZZET GÜLTEKİN - Taşköprü Çetme Köyü

 

(BİZİM KASTAMONU, 7 TEMMUZ 1970)

 

                                                       Kastamonu Net (Blogcu)

0
0
0
Yorum Yaz